नेपाली कोदोबाट जापानमै उत्पादित रक्सी जापानी बजारमा बिक्रि बितरण हुँदै आएको छ । बिगत दुई दशकदेखि जापानी बजारमा नेपाली अन्य बिदेशी उपभोग्य सामानको आयात गरी बिक्रि बितरण गर्दै आएको मयुर कर्पोरेसनको उत्पादनमा नेपाली कोदोको रक्सी जापानी बजारमा बिक्रि हुँदै आएको हो ।

नेपालमा औषधी तथा धार्मिक कार्यमा समेत प्रयोग गरिने कोदोको रक्सी बिश्वका उत्कृष्ट ५० पेय पदार्थको सूचीमा समेत परेको छ । जापानमा पहिलोपटक रक्सी उत्पादन गरी बिक्रि बितरण सुरु गरिएको मयुर कर्पोरेसनका प्रबन्ध निर्देशक अरुणकुमार श्रेष्ठले जानकारी दिनुभयो ।

प्राचिन मल्लकालिन राजा र दरवारियाहरुले रक्सी राख्ने भाँडोका रुपमा प्रयोग गर्ने करुवा र कोदोको बालासहितको लेवल आर्कषक देखिन्छ भने भित्री भागसमेत देखिने पारदर्शी ग्लास बोटलले यसलाई झनै आर्कषक बनाएको छ ।

उत्पादक कम्पनीले जनाएअनुसार बोटलमा ७५० एमएल रक्सी राखिएको छ भने ३८ प्रतिशत अल्कोहल रहेको छ । बिश्व बजारमै नेपाली अल्कोहलमिश्रति पेय पदार्थका रुपमा चिनारी दिने उदेश्यले जापानमै प्लान्ट स्थापना गरी उत्पादन थालिएको प्रबन्ध निर्देशक श्रेष्ठले जानकारी दिनुभयो ।